Podlasie atakuje ŻOK

  

Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja (FPA! R) to festiwal filmowy twórców z Podlasia. Filmy w ramach FPA!R reprezentują wszelkie gatunki filmowe, zaś ich autorzy to zarówno twórcy nagradzani na ogólnopolskich festiwalach, jak i debiutanci, zaczynający dopiero swoją przygodę z filmem. Otwarty pokaz filmów tegorocznego festiwalu odbędzie się 14 czerwca o godz. 18.00 w Kinie Żuławy. Wstęp wolny. 

Filmowe Podlasie to akcja BOK, Białostockiego Ośrodka Kultury. Jest to swoista platforma filmu autorskiego,eksperymentalnego,krótko lub średniometrażowego.Akcja powstała mniej więcej w roku 2003. Celem akcji było promowanie kina niezależnego.W śród twórców tych niekomercyjnych filmów są miedzy innymi studenci szkół artystycznych,poeci czy niezależni filmowcy.Tematyka to miedzy innymi dokument,fabuła,klipy ale są też animacje tak więc jest to pokaz filmowy skierowany do różnych grup wiekowych w tym seniorów. Kino skłania do refleksji, pobudza do działania oraz wzbudza emocje. ŻOK zaprezentuje kilka takich filmów, które zostały wyróżnione lub zdobyły nagrody w takich konkursach jak :
XXI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia
, Apricot Tree International Ethnographic Film Festival, 2015 – Grand Prix,International Festival Signes de Nuit, Paryż, Francja czy w Konkursie Polskim AMATORZY – MFFK ŻUBROFFKA.

Pokazy FPA!R odbywają się w całej Polsce, a także poza jej granicami (m.in. Białoruś, Irlandia, Ukraina, Łotwa, Czechy, Stany Zjednoczone i Niemcy). Najświeższa kompilacja zawiera 10 filmów:

1. „Gry”, reż. Bartek Tryzna, Monika Stpiczyńska, producent TWIS Alpi, 27'

Wojtek po raz ostatni idzie z tatą do pracy, Magda ma problem z Całunem Turyńskim, a Ula – ze spakowaniem się na wyjazd. Dzień z życia trójki niepełnosprawnych intelektualnie osób.

Nagrody: I Nagroda w Konkursie Polskim AMATORZY – MFFK ŻUBROFFKA, Białystok

Nominacje: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty - Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych

2. Potwierdzone Info – klip „Mefedron”, reż. Maciej Szupica, Krzysztof Kiziewicz, producent Prosto, 4'

Klip warszawskiej ekipy hip-hopowej Potwierdzone Info w której skład wchodzą Diox, Tede i Sir Mich.

3. „Słuchaliście?”, reż. Radek Dąbrowski, 15’

Opowieść o rodzinie skupionej wokół audycji radiowej w lokalnej białoruskiej rozgłośni Radia Racja.

Nagrody: XXI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia „Publicystyka 2014” w Kędzierzynie Koźlu

4. „Heaven”, reż. Krzysztof Raczkowski, 4’

Rzeczywistość może być zupełnie nie taka jak nam się wydaje. Praca dyplomowa zrealizowana w Katedrze Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

5. „Kiedy będę ptakiem”, reż. Monika Pawluczuk, producent Wajda Studio, 30’

Opowieść o próbie zmiany swojego losu. MuLa, kobieta z birmańskiego plemienia Kajan, jest w Tajlandii od dwóch lat, ona, jej mąż i wszyscy synowie. Po drugiej stronie granicy została jej jedyna córka. Matka chce ją sprowadzić do lepszego świata. Czekanie na nią, pełne niepokoju i napięcia, wyznacza rytm i atmosferę filmu.

Nagrody: Apricot Tree International Ethnographic Film Festival, 2015 – Grand Prix

Złote Mrówkojady, Lublin (2015) – Nagroda Mistrzowie Obserwacji

Fresh Film Fest, Praga, Czechy 2014 – Specjalne wyróżnienie Jury

Szczecin European Film Festival 2014 – II nagroda

Kalendarz Wydarzeń

Przyjaciele

Newsletter

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych